• Talent: Judo 2014/15

• Gabriel Skipiała (klasa 6a)

Obszar uzdolnień: judo

Gabriel od czterech lat trenuje judo i odniósł liczne sukcesy w turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych (patrz film).

Gabriel_Skipiala_Va.wmv

Wywiad z Gabrielem Skipiała.

Nauczyciel: Gdzie i od kiedy trenujesz judo?

Gabriel: Trenuję w „Uczniowskim Klubie Judo Lemur’’ od stycznia 2011 roku.

Nauczyciel: Kto jest twoim trenerem?

Gabriel: Ćwiczę judo pod okiem kilku trenerów, najwięcej jednak zawdzięczam Mariuszowi Rowickimu oraz Mateuszowi Pacholakowi.

Nauczyciel: Opowiedz o swoich sukcesach.

Gabriel: Często biorę udział w zawodach w całej Polsce, zdobyłem już 47 medali. Najbardziej jestem dumny z pierwszych miejsc w turniejach:

• IX Wielkopolskim Międzynarodowym Turnieju Judo – to bardzo prestiżowe zawody, w których startowali najlepsi zawodnicy z Polski oraz z Niemiec i Białorusi;
          • XII Bałtyckim Międzynarodowym Turnieju Judo – to również bardzo ważny turniej, w którym uczestniczą zawodnicy z Litwy. Łotwy, Estonii, Niemiec oraz Ukrainy;
          • Międzynarodowych Mistrzostwach Judo o Puchar Burmistrza Bardejowa (Słowacja);
          • Mistrzostwach Warszawy Dzieci im Jana Sławskiego - to jeden z najważniejszych turniejów dla najmłodszych judoków;
          • IV Turnieju Judo im Leszka Piekarskiego (Białystok) – cenię to zwycięstwo ze względu na walki z bardzo dobrymi zawodnikami zza wschodniej granicy.

Nauczyciel: Czy jest jakaś walka, którą szczególnie zapamiętałeś?

Gabriel: Najbardziej zapamiętałem walkę ze świetnym zawodnikiem klubu Zatoka Braniewo Dawidem. Na zawodach w Suchym Lesie ze względu na zastosowany wtedy system walczyłem     z nim dwa razy. Walkę o wyjście z grupy wygrałem tylko na najmniej punktowane yuko (upadek przeciwnika na bok), Dawid również wyszedł z grupy na drugim miejscu i po kolejnych walkach znów spotkałem się z nim w finale. Przegrywałem walkę na yuko, ale w ostatnich sekundach niemal cudem udało mi się wyrównać. W dogrywce rzuciłem go na piękny ippon (rzut na pełne plecy, kończący walkę).

Nauczyciel: Kogo uważasz za najtrudniejszego przeciwnika?

Gabriel: Za najtrudniejszego przeciwnika uważam mego kolegę klubowego Marcina Kowalskiego. Bardzo często tak jest, że musimy dzielić się medalami walcząc ze sobą w finale.  Mam nadzieję, że w przyszłym roku, gdy przejdziemy do kategorii młodzików i pojedziemy na bardzo ważne Mistrzostwa Polski będziemy już w innej kategorii wagowej.

Nauczyciel: Czy podziwiasz jakiegoś sportowca?

Gabriel: Oczywiście. Najbardziej chyba Waldemara Legienia, który dwa razy pod rząd został mistrzem olimpijskim w różnych kategoriach wagowych. Obecnie jest trenerem judo we Francji.  Oczywiście również Pawła Natulę i Anetę Szczepańską, których bardzo często spotykam na zwodach.

Nauczyciel: Jaka jest twoja ulubiona potrawa?

Gabriel: Mam dwie ulubione potrawy: kurczak gyros, ryż i sałata lodowa oraz oczywiście sushi.

Nauczyciel:  Ulubiony film?

Gabriel: Moim ulubionym filmem jest „Percy Jackson: Morze potworów”.

Nauczyciel: Ulubiona książka?

Gabriel: Moją ulubioną książką jest „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Jedyna lektura którą czytałem z przyjemnością, ponieważ jest bardzo śmieszna.

Nauczyciel: Kolor?

Gabriel: Najbardziej lubię kolor czerwony.

Nauczyciel: Masz w domu jakieś zwierzątko?

Gabriel: Bardzo lubię koty. W domu mam ich aż trzy. Wszystkie oczywiście przygarnięte.  „Dachowce” są najfajniejsze.

Grzegorz Pasieka
          koordynator Programu WiS