• Geograficzne Spotkania na Krakowskim 2015/16

• W roku 2016 przypada jubileusz związany z 200 - leciem Uniwersytetu Warszawskiego. Z tej okazji Wydziały i inne jednostki uczelni zorganizowały cykle wykładów  popularyzujących naukę dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Wydział Geografii i Studiów Regionalnych zaproponował uczniów gimnazjum udział w  wykładach  "Geograficzne Spotkania na Krakowskim" organizowanych kilka razy w miesiącu.  Są to wykłady, które mają na celu zainteresowanie otaczającym światem, zarówno bliskim jak i dalekim. W zajęciach uczestniczyli pasjonaci zagadnień geograficznych - uczniowie klas I - III Gimnazjum nr 125, pod opieką Pani Ewy Nawrot - nauczyciela geografii. Uczniowie uczestniczyli w nastepujących wykładach:

1. Wykład dr Jolanty Korynckiej - Skorupa ,,Bez mapy ani rusz”  - uczniowie mogli porzszerzyć swoją wiedzę z zakresu mapy i jej interpretacji a także znaczenia w pracy geografa. Poznali możliwości nowych technologii w kartografii.

2. Wykład dr Wojciecha Lewandowskiego ,,Ginące krajobrazy Polski" - celem wykładu było uświadomienie uczniom znaczenia krajobrazu i konieczność jego ochrony.  Zwrócono uwagę na ważne zagadnienie ingerencji człowieka w środowisko naturalne, które prowadzi do nieodwracalnych zmian w krajobrazie. Przedstawiono walory krajobrazów kulturowych, które jeszcze, choć coraz rzadziej, można podziwiać. Uczniowie dowiedzieli się, że Polska może mieć powody do dumy -  są w naszym kraju krajobrazy, o które trzeba szczególnie dbać,  choć wiele już zeszpecono w imię postępu i wygodniejszego życia. Okazuje się, że dostęp do środków finansowych w połączeniu z bezmyślnością może być wielce szkodliwy.

3. Wykład dr Joanny Angiel ,,Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie i co z tego wynika…"  - bohaterką wykładu była Wisła i jej wspaniałe walory przyrodnicze (doceniane głównie prze obcokrajowców).  Wyodrębnić można także wartości społeczne a zwłaszcza kulturowe. Nie tylko ludzie, są użytkownikami Wisły. W niej , nad nią i przy brzegach znajdują schronienie i trasy wędrówek zwierząt. Wisła służy wszystkim.

4.     Wykład dr Sylwii Mańkowskiej -,,Co nas ciągnie do miasta?”   - poszerznie  wiedzy z zakresu mapy i jej interpretacji a także znaczenia w pracy geografa.

Wykłady cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Uczestnictwo w wykładach dawało uczniom

możliwość poszerzenia wiedzy przedmiotowej i wykorzytania jej podczas egzaminu zewnętrznego.

Grażyna Rybicka

Szkolny koordynator WiS