• Talenty: matematyka 2014/15

• „Matematyka dla ciekawych świata”  - VI edycja

warsztatów dla uczniów szkół gimnazjalnych

realizowanych na  Uniwersytecie Warszawskim

(rok szkolny  2014/2015)

W grudniu 2014 roku, dzięki rekomendacji  Sz. Pani Grażyny Rybickiej, my -  uczniowie klasy IIB (oraz uczniowie kl. IIIa i Ia), zapisaliśmy się na 6. edycję kursu „Matematyka dla Ciekawych Świata” realizowanego na Wydziale Matematycznym  UW, przy ul. Banacha 2. Od stycznia, zaczęliśmy uczęszczać na owe zajęcia, którym przewodniczyła dr Maria Gokieli.

Na fascynujących spotkaniach mieliśmy okazję uczestniczyć w profesjonalnych wykładach prowadzonych przez mgr Michała Korcha. Solidną wiedzę utrwalały efektywne ćwiczenia prowadzone przez aktywnego studenta III roku matematyki i  fizyki – Jakuba Pawlikowskiego. Miłą atmosferę uwypuklały podawane nam przez zapobiegawczych organizatorów słodkości. Wykłady dotyczyły tematów abstrakcyjnych, nie poruszanych w szkole. Z tego powodu, ów kurs, okazał się wielce kształcący i pełen wartości dodanych. Najciekawsze tematy dotyczyły dziedzin nieskończonych, liczb zespolonych, twierdzenia Fermata i innych niezrozumiałych dla większości społeczeństwa treści. Mimo iż tematyka była dość trudna to dzięki świetnemu przedstawieniu materiału i naszemu zaangażowaniu, na koniec kursu, zdobyliśmy dla naszej szkoły Certyfikat Wyróżnienia, co dało nam 4 miejsce spośród wszystkich zgłoszonych szkół warszawskich. Otrzymaliśmy również nagrodę rzeczową - grę edukacyjną.

Jesteśmy wdzięczni Pani G. Rybickiej, a także dumni i szczęśliwi z uczestnictwa w zeszłorocznych zajęciach. Nasza szkolna elita matematyczna ma w planach uczestniczyć w kolejnej edycji warsztatów prowadzonych na UW. Liczymy, że przetrzemy szlaki, przyszłym matematykom kształcących się w Gimnazjum nr 125 w Warszawie.

Maciej Czesak

Tymoteusz Gąsiorowski